Wraz z nadejściem chłodniejszych dni, powraca problem: czym ogrzać dom? Ceny prądu i gazu stale rosną, dlatego też niewiele osób decyduje się właśnie na tego rodzaju paliwa grzewcze. Bo choć są one może bardziej ekologiczne niż tradycyjny węgiel, miał, czy mniej kłopotliwy w załadowywaniu pieca ekogroszek, to jednak wygoda przegrywa z ekonomią.
Dlatego też wiele osób, zwłaszcza właścicieli domów jednorodzinnych, pozostaje przy tradycyjnym węglu drzewnym, kamiennym lub brunatnym. Gdzie więc szukać tańszego węgla na opał? Na cenę węgla wypływa kilka czynników. Do najważniejszych należą: ilość zamawianego węgla, jego rodzaj, sposób transportu oraz kopalni, z której był wydobywany.
Wybierając rodzaj węgla warto także dowiedzieć się, z jakiego kraju pochodzi: czy jest to Polska, czy też sprowadzany jest z innych państw. Na terenie naszego kraju możemy wyróżnić dwa obszary, gdzie ceny tego rodzaju opału są najniższe. Są to: Pomorze oraz oczywiście Śląsk. Nad morzem, gdzie znajdują się liczne porty i gdzie następuje przeładunek importowanego węgla, można kupić go w niższej cenie właśnie podczas przetransportowywania go z pokładu statku na ląd. Także na Śląsku, w związki ze znajdującymi się tak kopalniami, cena węgla także jest niższa niż w innych obszarach kraju. Ceny te są jednak wyraźnie niższe tylko w okolicach kopalni. Takie transakcje opłacają się jednak jedynie wtedy, gdy mieszkamy blisko Pomorza lub Śląska lub gdy chcemy nabyć znaczne ilości węgla. W przeciwnym razie, wysokie koszty transportu mogą sprawić, że w rzeczywistości faktyczna cena węgla będzie dużo wyższa niż początkowo się wydawało. Jeśli więc nie mamy możliwości zakupu opału po niższej cenie, musimy udać się do punktu sprzedaży znajdującego się w okolicy.
Jednak cena węgla nie powinna być jedynym kryterium. Przede wszystkim wybierać należy tylko autoryzowane punkty sprzedaży, gdyż mamy pewność, że zakupimy towar doskonałej jakości. Nabywanie węgla w niesprawdzonych punktach może narazić nas na dodatkowe koszty, gdy okaże się, że zakupiliśmy węgiel o niskiej wydajności.