Drewno od wieków używane było do ogrzewanie pomieszczeń. Odchodząc od drogich w życiu paliw ciekłych i mało ekologicznych paliw takich jak węgiel brunatny, właściciele gospodarstw domowych na nowo odkrywają zalety drewna jako materiału opałowego.
Drewno kominkowe, czy brykiety służą już nie tylko do palenia w kominku, ale także do ogrzania całego domu. Do ogrzania domów służy pellet. Jest on nieco podobny do brykietu z drewna, czyli powstaje ze sprasowanych i przeciśniętych przez specjalną prasę trocin powstałych przy obróbce drewna. Pelletem, w przeciwieństwie do brykietu, możemy palić nie tylko w kominku, ale także, stosując specjalistyczne piece ekologiczne, także ogrzać cały dom.
W przeciwieństwie np. do ekogroszku, pellet drewniany jest całkowicie czysty i ekologiczny, a jego wartość opałowa jest niewiele mniejsza. Dodatkowo, pellet jest materiałem opałowy dużo tańszym od gazu, czy energii elektrycznej.
Bardzo ekologicznym i tanim paliwem opałowym jest węgiel drzewny. Choć większości towarzyszy się raczej z grillowaniem, to jednak z powodzeniem może służyć także do ogrzania gospodarstw domowych. Produkuje się go z twardych gatunków drewna, które wypala się w specjalnych piecach, w temperaturze nawet ośmiuset stopni Celsjusza.
Równie popularna, co drzewne źródło energii, jest biomasa. Są to różnego rodzaju odpadki z gospodarstwa domowego, a także pozostałości po przycinaniu zieleni miejskiej. Wyróżnia się dwa rodzaje biomasy: pochodzenia rolniczego (biomasa agro) oraz pochodzenia drzewnego (biomasa drzewna).
Drzewna biomasa, to przede wszystkim trociny, zrębki, wióry, pochodzące od roślin energetycznych, takich jak topola, wierzba i grochodrzew. Materiał ten przerabia się na pellety lub brykiety.
Biomasa jest jednym z najbardziej ekologicznych paliw. Przede wszystkim zawiera dużo mniej szkodliwych pierwiastków, zwłaszcza zawartość siarki jest dużo mniejsza niż w paliwach kopalnych. Do ogrzewania biomasą, są jednak niezbędne specjalne piece lub kotły, w pełni zautomatyzowane.