Wraz z nadejściem chłodniejszych dni, powraca problem dotyczący sposobu ogrzania domu. Do wyboru mamy kilka rodzajów ogrzewania, które różnią się między sobą kalorycznością, wydajnością, wpływem na środowisko, kosztami i sposobem użytkowania i wieloma innymi. I choć w ostatnich latach panuje moda na ekologiczne paliwa energetyczne, takie jak pellet, czy też ekogroszek, wymagające zastosowania nowoczesnych pieców na paliwa ekologiczne. Jednak wiele osób sięga nadal po tradycyjny sposób ogrzewania domu i kupuje węgiel.
Wśród wielu jego rodzajów, największą popularnością cieszy się węgiel brunatny, kamienny, koks oraz węgiel energetyczny.
Koks jest paliwem opałowym, które uzyskuje się z procesie przemysłowego wygrzewania węgla kamiennego w wysokiej temperaturze, wynoszącej od 600 do 1200 °C. Zawiera on od 90 do 95% czystego pierwiastka węgla. Dzięki temu koks, w porównaniu z węglem kamiennym, spala się wolniej, co wiąże się z rzadszą koniecznością jego uzupełniania. Jest on także bardzo „czystym” paliwem, gdyż nie wytwarza on produktów smołowych, które bardzo zabrudzają ściany pieca.
Koks opałowy jest bardzo tanim, a także przyjaznym dla środowiska paliwem, które posiada szerokie zastosowanie. Stosuje się go zarówno do wytwarzania ciepła, jak i do ogrzewania wody zarówno w gospodarstwach domowych, przedsiębiorstwach jak i elektrociepłowniach. Największym powodzeniem cieszy się na obszarach, na których nie ma możliwości doprowadzenia gazu ziemnego i ogrzewania z oddalonych miejsc.
Kaloryczność koksu opałowego wynosi 28 MJ/kg i jest wyższa od wszystkich innych konwencjonalnych paliw kopalnych. Jednocześnie spełnia on wszystkie surowe normy w zakresie ochrony środowiska.
Odbiorcy indywidualni oraz producenci energii sięgają także po węgiel energetyczny, czyli typu 31, 32 i 33. Jednak posiada on stosunkowo niska kaloryczność. Węgiel energetyczny wydobywa się w większości polskich kopalni. W wyniku spalania tego surowca wytwarza się w Polsce ponad 90% energii elektrycznej. Każdego roku rośnie zapotrzebowanie na tego rodzaju węgiel, co wiąże się oczywiście z wyższą ceną.